Sierra Nevada tanca una temporada d´esquí molt dura però amb creixement
Publicada:
11 de maig 2026
Compartir
Sierra Nevada tanca la temporada més dura amb prop de 900.000 esquiadors, un 3,9% més
L'ocupació es va situar per sobre del 66% a Pradollano, 4 punts més que la temporada anterior. Cetursa Sierra Nevada va assolir el rècord d'ocupabilitat amb 740 treballadors i preveu superar els 54 milions de xifra de negoci, la més alta de la sèrie estadística.
L'estació d'esquí i muntanya de Sierra Nevada va tancar ahir amb prop de 900.000 esquiadors una de les temporades hivernals més dures de la història recent, en què l'adversa meteorologia va provocar el nombre més elevat de dies de tancament de la sèrie estadística (16) i va causar danys a les instal·lacions durant el mes de febrer, que va obligar a redoblar esforç rècord d'ocupabilitat i facturació.
La xifra exacta d'esquiadors va ser de 896.241, fet que suposa un augment del 3,9% respecte a la temporada anterior; els usuaris d'activitats a la neu a Borreguiles ia Pradollano van pujar a 202.521 (-12,1%) mentre que l'ús de remuntadors per a vianants (telecabines d'accés a Borreguiles o el telecadira urbà Parador) va ser de 130.412 vianants (-16,4%).
Els establiments d'allotjament de Pradollano van assolir una ocupació mitjana del 66%, 4 punts més que la campanya passada. Per procedències, l'esquiador nacional amb el 94,8% és predominant a les pistes de Sierra Nevada, seguit de portuguesos i britànics; dins del territori nacional, Andalusia lidera el rànquing per comunitats amb el 72,6% per davant de la Comunitat de Madrid (18,8) i València (5,6).
Segons l'avenç econòmic, la facturació superarà els 54 milions d'euros, la xifra més gran de negoci de la història de Cetursa Sierra Nevada.
L'arrencada de temporada feia presagiar que la 25/26 podria ser una de les millors de la història per neu, oferta esquiable i afluència, si bé aquesta projecció es va truncar abruptament al febrer on es van concentrar 11 dels 16 dies de tancament totals, més un bon nombre de jornades d'esquí molt condicionades per l'adversa meteorologia.
El tren de borrasques
La força dels temporals del febrer va ser tan gran que no només va provocar el col·lapse de la ja cèlebre pilona 23 del telecadira Laguna (reparada 46 dies després), sinó que va deixar seqüeles als principals remuntadors de l'estació. Així, va ser necessari substituir 65 politges danyades dels telecadires Veleta, Stadium, Monachil, Llacuna, Dílar o Verge de les Neus; els forts vents van treure el cable tractor en 51 punts de la línia dels remuntadors situats a la meitat superior del domini esquiable. Un total de 17 canons de neu van quedar inutilitzats.
La pista del Río, seriosament afectada per la força de les pluges a la part baixa de l'estació, va ser reparada i posada en servei en 24 hores, mentre que el complex d'activitats Mirlo Blanco va recuperar l'activitat una setmana després de la mateixa riuada, que va inutilitzar la instal·lació.
L'efecte positiu va ser la gran quantitat de neu acumulada, especialment dels 2.500 metres cap amunt. Així, el mes de març del 2026, amb una oferta esquiable òptima (neu pols, grans gruixos i més de 100 quilòmetres esquiables) i el bon temps, passa a la història com el de més afluència de Sierra Nevada.
Segons el parer del conseller delegat de Cetursa Sierra Nevada, Jesús Ibáñez, la temporada 2025/26 ha estat
“la temporada dels treballadors de Cetursa, que han combatut contra situacions poques vegades vistes a la nostra muntanya per la reiteració i duresa dels temporals i han revertit una situació molt difícil, signant una campanya excepcional. Agraïm als nostres clients la seva fidelitat, comprensió i paciència els dies dolents”.
Cetursa Sierra Nevada ha signat una temporada rècord en feina amb més de 740 treballadors.
Abril va registrar bones xifres d'esquiadors i visitants fins a la setmana posterior a Setmana Santa, després de la qual es va produir una forta caiguda de l'afluència malgrat l'àmplia oferta esquiable, l'atractiu de la neu de primavera de Sierra Nevada, la intensa campanya promocional i la gairebé nul·la oferta d'esquí al Sud d'Europa. Les previsions meteorològiques en aquest període, molt canviants, han influït en el comportament irregular de la temporada de primavera.
Des del 29 de novembre del 2025 fins al 3 de maig del 2026, Sierra Nevada va registrar 825 litres per metre quadrat, la segona xifra més alta dels últims 20 anys només superada per la campanya 2009/10 (1.042 litres/m2). La traducció d'aquestes precipitacions en neu va donar com a resultat gruixos mitjans de 198 centímetres de màxim i 112 de mínim, amb acumulacions a zones altes de l'estació (Veleta i Laguna) de gairebé 4 metres.
Segons webs especialitzades del sector neu com nevasport.com, Sierra Nevada va ser durant la temporada una de les estacions amb més neu d'Europa (va ser la primera durant diverses setmanes) i va arribar a ser la tercera del món.
Esport, medalles i molt més
Tot i que la meteorologia va alterar constantment el programa esportiu de la temporada, Sierra Nevada, juntament amb les federacions andalusa i espanyola d'esports d'hivern i la federació de muntanya, va tirar endavant el calendari de competicions previst inicialment.
Així, als diferents estadis esportius de l'estació s'han desenvolupat un total de 55 competicions oficials d'esquí alpí, freestyle esquí, snowboard i esquí de muntanya en què han participat un total de 3.303 esportistes de totes les edats. Més enllà dels tradicionals esports de neu, l'estació va acollir competicions de curses per muntanya sobre superfície nevada que ja estan assentades al calendari esportiu de l'estació com l'Snow running o l'Ultra Sierra Nevada.
L'èxit esportiu de Sierra Nevada es va reflectir als Jocs Olímpics Hivern de Cortina Milano 2025 on l'esquiadora de muntanya Ana Alonso va obtenir dues medalles de bronze, mentre que l'esquiadora paralímpica Audrey Pascual es va penjar quatre medalles, dues d'or.
Entre els esdeveniments lúdics de l'estació va destacar la retransmissió per Canal Sur Televisió de les campanes de Cap d'Any des de la plaça d'Andalusia de Pradollano.

Una de les competicions d'aquesta temporada a Sierra Nevada
Comunitat i la càmera web de Borreguiles
La comunitat de Sierra Nevada, agrupada al voltant de les diferents plataformes digitals, va tornar a créixer una temporada més. El nombre de seguidors en xarxes socials, liderats per TikTok i Instagram, va arribar als 542.346 seguidors (enfront dels 458.182 de la temporada anterior), fet que suposa un creixement del 18,4%.
La pàgina web, per la seva banda, va registrar 27.216.649 visualitzacions de pàgina, davant de les 21.312.093 visualitzacions de la temporada anterior, mentre que els usuaris únics van ascendir a 2.578.455, quatre-cents mil més que el mateix període de la temporada 2024/25.
Usuaris únics: 2.578.455 (+26%)
Pàgines Vistes: 27.216.649 (+27%)
Xarxes socials: 542.346 seguidors (18%)
Facebook: 206.345 seguidors (+2,2%)
X: 82.560 seguidors (-5%)
Instagram: 175.201 seguidors (+21,7%)
TikTok: 21.900 seguidors (+24%)
Youtube: 8.240 seguidors (+7,3%)
Menció obertura mereix la visualització de les càmeres web que Sierra Nevada té embegudes a la web per conèixer en temps real l'evolució de la neu i la meteorologia a totes les zones de l'estació. Feratel, proveïdor d'aquest tipus de càmeres a la major part d'estacions d'esquí del món i en un bon nombre de ciutats monumentals, va constatar que la càmera de Borreguiles va ser el febrer i el març del 2026 la més vista amb 10,7 i 7,4 milions de visualitzacions respectivament, en tots dos mesos per sobre de la ciutat de Roma.
La temporada en xifres
Esquiadors: 896.241 esquiadors (+3,9%)
Activitats: 202.521 (-12,1%)
Usuaris telecabina + telecadira urbà Parador: 130.412 (-16,4)
Ocupació hotelera: 66% (+4%)
Dies d'activitat: 156
Dies de tancament total: 16
Dies de tancament parcial: 2
Gruixos de neu (mitjans)
Mínim: 112 cm
Màxim: 198 cm
eq